Книги-ювіляри
- Головна сторінка
- Бібліотеки системи
- Бібліотеки-філії Монастирищенської публічної бібліотеки
- Акції та вікторини
- Семінари
- Нові надходження
- Друковані видання
- Герої Монастирищини. Альманах пам’яті
- Книги-ювіляри
- Періодика
- Бібліотека на сторінках періодичних видань
- Алея майстрів
- Монастирищина - край літературних талантів
- Контакти
- Дія. Освіта
- Корисні посилання
неділя, 7 лютого 2021 р.
Ім’я славетних українок або історія в іменах
6 лютого – Оксанин день
Одним із найпопулярніших і найулюбленіших українських найменувань є жіноче ім’я – Оксана. У прадавніх, сучасних народних піснях і думах, у поемах, романах, драмах та операх раз у раз звучить Оксана, Оксаночка, Ксеня. Пригадаймо гоголівську Оксану із повісті М.Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки», чудових Оксан із «Гайдамаків» та із «Запорожця за Дунаєм». Улюбленою піснею для українців є «Гуцулка Ксеня».
Це ім’я залетіло до нас за часів Київської Русі із Греції через Візантію. Спочатку, як Канія, Ксенія, що перекладається словами «гість», «гостинна», а потім за мовним законом одержало приросток літеру «о» і перетворилося в слово – Оксана.
Ім’я славетних українок або історія в іменах
Оксана Михайлівна Стешенко (1875 – 1942) – «Валькірія з чорною косою». Донька Михайла Старицького, народилася в м.Києві, письменниця, перекладачка і освітянка, жертва терору комуністичної влади. Померла в Казахстані, в одному із концтаборів, у якому – невідомо, приблизно 1942 року, точна дата також невідома…
Нехай Україна у щасті буя –
У тім нагорода і втіха моя.
Оксана Стешенко
Оксана Михайлівна Лятуринська (1902 – 1970) – «Страж землі предків» - письменниця і перекладачка (знала сім мов), і скульптор, і маляр, і писанкарка.
Улас Самчук поставив її на перше місце «між лицарів пера, що взялися бути стражами землі предків» - О.Стефановичем, О.Ольжичем, Ю.Дароганом. А Євген Маланюк оспівав її у рядках своєї «Прощі».
Оксана Андріївна Петрусенко (1900 – 1940) — українська оперна співачка. Одна з найкращих виконавиць українських народних пісень і романсів. Кавалер ордена «Знак Пошани». Народна артистка УРСР. Голос Оксани Андріївни є голосом-символом України її часу. Однією з перших на шляху безсмертя співачки була партія Одарки в «Запорожці за Дунаєм». Короною в цій опері була пісня Одарки «Ой казала мені мати». Виконувала партії: Наталки «Наталка Полтавка», Аїди «Аїда», Тетяни «Євгеній Онєгін», Лізи «Пікова дама». Була всенародною улюбленицею. Виступала в Москві, Ленінграді, Курську, по містах України проходили концерти тріумфально.
«Голос Оксана Андріївна мала першорядний. Але та глибина, та зворушливість, та теплота, з якими співала вона, з якими жила на сцені, виділяли її з-поміж інших товаришок по сцені, вирізняли серед усіх, сіяли захват і ніжність» - Максим Рильський.
Оксана Дмитрівна Іваненко (1906 - 1997) – відома українська письменниця, перекладач та педагог . Авторка багатьох романів, повістей. Відомі серед них романи «Тарасові шляхи», «Марія».
Оксана Яківна Мешко (1905 – 1991) - або як її ще називали «козацька матір», біолог, правозахисниця, учасниця опозиційного руху в Україні в повоєнний час. Засновниця Українського комітету «Гельсінкі – 90», Української Республіканської партії. Відбувала заслання за свою політичну діяльність.
Оксана Бризгун-Соколик – музикознавець, громадський діяч. Одна із багатьох українських жінок, яких свого часу гостинно прийняла канадська земля, й якій всі свої помисли віддає далекій, але близькій до серця Україні.
Оксана Василівна Юринець — український політик, народний депутат Верховної ради України VIII скликання, науковець, громадський діяч, кандидат економічних наук, професор кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка».
Оксана Стефанівна Забужко — українська письменниця, поетеса, есеїстка і публічна інтелектуалка. Її твори перекладено багатьма мовами.
Оксана Линів – українська диригентка, перша жінка, яка отримала посаду головного диригента в опері та філармонійному оркестрі австрійського міста Ґрац, піднявшись на високий щабель, здавалось би, чоловічої професії.
Оксана Линів — головний диригент опери і філармонійного оркестру м. Ґрац (Австрія), засновниця й арт-директор фестивалю LvivMozArt, м. Львів (Україна), також вона заснувала Молодіжний симфонічний оркестр України.
Оксана Сергіївна Баюл-Фаріна — українська фігуристка. Перша олімпійська чемпіонка незалежної України. Дворазова срібна призерка чемпіонатів Європи, чемпіонка світу. Почесна громадянка Дніпра.
Оксана Білозір (Розумкевич) – народна артистка України (1994); народний депутат України.
Зі святом, Вас!
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар