Семінари

 2024 рік

1) Висновки 2023 року. Методичні поради на 2024 рік

В Монастирищенській публічній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників громади: «Висновки 2023 року. Методичні поради на 2024рік».
На семінарі були підведені підсумки роботи бібліотек в 2023 році, зроблено певні зауваження та рекомендації по оформленню планів і звітів, ведення бібліотечної документації, окреслено коло питань та завдань, пріоритетні напрямки роботи на 2024 рік. Акцентовано увагу присутніх на необхідності активної участі в проектах, грантах, конкурсах, акціях.
Окремим питанням було висвітлення роботи бібліотек в соціальних мережах, підкреслено їх важливість для створення позитивного іміджу бібліотеки, реклами діяльності установи, популяризації її послуг, фондів і ресурсів, комунікації з користувачами, яка дозволяє підвищити рейтинг книгозбірень, залучати нових користувачів, організувати захід, акцію, флешмоб та зібрати однодумців, ефективно представити бібліотеку в інформаційному просторі.
Своїм досвідом пошуку спонсорів та меценатів, шляхи поповнення бібліотечних фондів на виконання Стратегії з розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія» поділилась завідувач Коритнянської бібліотека філіал  Алла Крук.

По закінченні семінару було обговорено ряд робочих питань, які цікавили учасників зібрання, шляхи їх вирішення.















2022 рік

2) Планування і звітність бібліотек. Напрямки роботи в світі сучасних вимог.

Сьогодні, 18 листопада в Монастирищенській публічній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників громади «Планування і звітність бібліотек. Напрямки роботи в світі сучасних вимог».
Методичні рекомендації працівникам бібліотек-філіалів по плануванню роботи на 2023 рік та подачі звітності за 2022 рік згідно вимог Національної бібліотеки України ім.Ярослава Мудрого озвучила директор Валентина Григораш, яка також ознайомила присутніх з пам’ятними та ювілейними датами, які повинні бути висвітленні в планах роботи всіх структурних підрозділах мережі.
Бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури Наталя Грицай вказала на важливість актуалізації бібліотечних фондів в зв’язку зі збройною агресією, здачу актів по списанню зношеної і застарілої літератури, подання інформації про щорічне  вивчення розділів фондів бібліотек та даних про свої бібліотеки згідно таблиць ЕСМАР до публічної бібліотеки.
Планування та звітність роботи з користувачами-дітьми  висвітлила завідувач бібліотеки для дітей Олена Матюшко, яка також розповіла про участь  дітей нашої громади в обласних та республіканських конкурсах. Надала поради щодо реалізації основних напрямків роботи з дітьми різних вікових категорій.
Патріотичне виховання в бібліотеці, як один з основних напрямків роботи бібліотеки розкрила завідувач відділу обслуговування Оксана Мартиш, а також розповіла про особливості формування ціннісних орієнтирів молодих громадянин України, нестаціонарні форми обслуговування читачів, залучення та робота з ВПО.
На закінчення семінару відбувся обмін досвідом діяльності бібліотек в умовах воєнного стану, громадські рухи та активну волонтерську діяльність, яка розгорнулась на базі закладів культури громади та бібліотек зокрема, проблеми та труднощі бібліотечного обслуговування населення на сучасному етапі. Україна переможе і все у нас буде добре, а плани і завдання, які ми сформулюємо, будуть втілені в життя. Тримаймо культурний фронт!






















1) Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї, сучасні проекти

Сьогодні, 23 лютого в читальній залі Монастирищенськоі публічної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників: «Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї, сучасні проекти». Завідувачка організаційно-методичним відділом Людмила Пір‘ян ознайомила присутніх з програмою семінару та підвела підсумки роботи бібліотек - філій за 2021 рік. Про завдання роботи бібліотек-філій на 2022 рік, креативні форми роботи з читачами розповіла директор публічної бібліотеки Валентина Григораш. Завідувачка відділом обслуговування Оксана Мартиш надала консультації по роботі з молоддю та провела огляд літератури «Книги, творені кров‘ю серця». Про вивчення книжкового фонду, ведення алфавітного та систематичного каталогів, підписку періодичних видань на 2022 рік, проведення перевірки бібліотечних фондів ознайомила бібліотекар Наталя Грицай. Під час проведення круглого столу бібліотекарі бібліотек-філій обмінялися досвідом роботи.






















2021 рік

4) Робота з дітьми, юнацтвом, молоддю у сучасному форматі: поєднуємо зусилля, примножуємо можливості

  В читальній залі Монастирищенськоі публічної бібліотеки 22 жовтня відбувся семінар бібліотечних працівників на тему: «Робота з дітьми, юнацтвом, молоддю у сучасному форматі: поєднуємо зусилля, примножуємо можливості»
     Відкрила семінар директор публічної бібліотеки Валентина Григораш і розповіла, що сучасна бібліотека - це справжній інформаційний простір. Завідувачка організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян розповіла про інтерактивні форми і методи масової роботи. З бібліотечною інноватикою у розвитку та підтримці дитячого читання познайомила завідувачка відділом бібліотеки для дітей Олена Матюшко. Бібліотекар публічної бібліотеки Юлія Стецюк зупинилась на питанні: «Актуальні питання формування бібліотечного ресурсу для користувачів юнацького віку та молоді». Методичні поради по краєзнавчій роботі надала бібліограф Галина Тимошенко та провела огляд літератури «Відомі постаті рідного краю». Про можливості Інтернету в практиці обслуговування користувачів розповіла бібліотекар Надія Павлюк. Консультації по списанню зношеної літератури, написанню актів надала бібліотекар Наталя Грицай. Також бібліотекарі бібліотек-філій обмінялися досвідом: «Я роблю це так... Бібліотека у світі інновацій».




















3) Організація та використання бібліотечного фонду. Маркетинговий підхід

20 вересня на базі Монастирищенської публічної бібліотеки Монастирищенської міської ради відбувся семінар бібліотечних працівників на тему: «Організація та використання бібліотечного фонду. Маркетинговий підхід».

     Семінар відкрила директор Публічної бібліотеки Валентина Григораш та познайомила присутніх з програмою семінару. Завідувачка організаційно-методичним відділом Людмила Пір‘ян розповіла про сучасні форми та методи роботи бібліотек, вимоги по роботі з бібліотечним фондом.
      Практичні поради по формуванню, зберіганню, використанню бібліотечного фонду, веденню облікових документів в бібліотеках надала бібліотекар публічної бібліотеки Наталя Грицай. Про підбірки літератури, списання зношеної та застарілої літератури розповіла бібліотекар Лариса Мішечком і  провела огляд нових надходжень літератури.
     На годині професійного спілкування бібліотекарі сільських бібліотек-філій обмінялися досвідом роботи бібліотек.











 2) Бібліотеки-філії і гуманітарні цінності XXI століття 

21 травня 2021 року в Монастирищенській публічній бібліотеці відбувся семінар підвищення кваліфікації бібліотекарів та завідуючих бібліотеками- філіями за темою: «Бібліотеки – філії і гуманітарні цінності XXI століття». Відкрила семінар завідувачка організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян. Вона познайомила присутніх з програмою семінару та надала методичні поради на тему: «Бібліотека – середовище розвитку нового покоління». Завідувачка відділом обслуговування Монстирищенської публічної бібліотеки Оксана Мартиш зупинилась на питанні: «Бібліотечний простір – реальний та віртуальний. Публічна бібліотека в мережі Фейсбук» та розповіла про обласний конкурс «Читання – крок у майбутнє». З використанням новітніх форм обслуговування читачів-дітей ознайомила завідувачка відділом обслуговування бібліотеки для дітей Олена Матюшко. Бібліограф Галина Тимошенко надала методичні консультації про сучасний масовий захід в бібліотеці як рекламу книгозбірні і провела презентацію книг Мацко Ірини «Кава по дорослому» та Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу». З оглядом нових надходжень літератури ознайомила бібліотекар Лариса Мішечко. На семінарі був присутній начальник відділу культури та туризму Монастирищенської міської ради Юрій Кудін, який звернув увагу бібліотекарів на інноваційні форми роботи. Керуюча відділенням Монастирищенського ощадбанку Оксана Балла, яка була запрошена на семінар, розповіла про переваги обслуговування їхньої установи. На завершення семінару бібліотечні працівники обмінялися досвідом.

1) «Публічні бібліотеки: нова реальність, нова роль» 
26 березня в читальному залі Монастирищенської публічної бібліотеки для бібліотечних працівників Монастирищини проведено семінар «Публічні бібліотеки: нова реальність, нова роль». Сьогодення диктує необхідність змін в бібліотечній діяльності. Бібліотекарі розуміють, що перед ними поставлені завдання подальшого розвитку бібліотек та залучення жителів громади до читання. Завідувачка організаційно-методичним відділом Монастирищенської публічної бібліотеки Людмила Пір’ян ознайомила учасників семінару з програмою семінару, підвела підсумки роботи бібліотек-філій за 2020 рік та зупинилась на питанні: «Сучасна бібліотека на селі – платформа для культурного розвитку сільської громади». Бібліотекар Наталя Грицай надала змістовну консультацію по зберіганню книжкового фонду бібліотек-філій, його ефективного використання. Також зупинилась на джерелах надходження літератури та правильності ведення облікових документів у книгозбірнях. З рекомендаціями по списанню зношеної та застарілої літератури в бібліотеках-філіях, правильності написання актів, про переобліки та передачі книжкового фонду в книгозбірнях ознайомила бібліотекар Лариса Мішечко. Бібліограф Галина Тимошенко надала інформацію по краєзнавчій та довідково-бібліографічній роботі, презентувала огляд нових покажчиків. Завідувачка відділом обслуговування Монастирищенської публічної бібліотеки Оксана Мартиш розповіла про популяризацію бібліотеки та книги в соціальних мережах. Завідувачка відділом дитячої бібліотеки Олена Матюшко поділилась креативними формами роботи з дітьми.
2020 рік

3)  Планування роботи бібліотек на 2021 рік. Сучасні функції і завдання бібліотеки інформаційного суспільства
    18 листопада 2020 р. на базі Монастирищенської центральної районної бібліотеки проведено районний семінар - практикум бібліотечних працівників на тему: «Планування роботи бібліотек на 2021 рік. Сучасні функції і завдання бібліотеки інформаційного суспільства». Методичні рекомендації сільським бібліотечним працівникам по плануванню на 2021 рік та звітності за 2020 рік, про основні пріоритети роботи з користувачами різних категорій надали завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян та завідуюча відділом обслуговування районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко. Присутні також ознайомилися з датами, які будуть визначатися на державному рівні, інноваційними формами роботи. Бібліограф центральної районної бібліотеки Галина Тимошенко провела літературну годину: «Сучасні письменники України». У формі творчого діалогу колеги обговорювали основні завдання заходи роботи на наступний рік. Бібліотечні працівники отримали «Календарі знаменних та пам’ятних дат на 2021 рік».
2)Сучасний літературний процес. Бібліотека. Книга. Читач На базі Монастирищенської центральної районної бібліотеки 23 вересня відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Сучасний літературний процес. Бібліотека. Книга. Читач». Семінар-практикум відкрила директор Монастирищенської централізованої бібліотечної системи Валентина Григораш, яка познайомила присутніх з програмою семінару та розповіла про сучасні технології популяризації читання, форми роботи з користувачами. Людмила Пір’ян, завідувачка організаційно – методичним відділом центральної районної бібліотеки надала методичні консультації по важливих аспектах популяризації української літератури та провела експрес – інформацію «Зустріч з новими книгами». З оглядом літератури «Ювілейний Книгоград» познайомила присутніх завідувачка відділом обслуговування центральної районної бібліотеки Оксана Мартиш. Завідувачка відділом обслуговування районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко провела захоплюючу годину порад: «Сучасна українська книга – дітям». Учасники семінару вивчали, ділилися знаннями, досвідом бібліотечної роботи, популяризації української книги. Захід пройшов в теплій та дружній атмосфері.

1) «Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї та сучасні проекти»
12 лютого в Монастирищенській центральній районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників району на тему: «Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї та сучасні проекти».
З питанням «Сучасні аспекти та напрямки  діяльності бібліотек району» перед слухачами виступила директор ЦБС Валентина Григораш, яка також підвела підсумки діяльності сільських бібліотек-філій в 2019 році та окреслила коло завдань на 2020 рік.
З методичними рекомендаціями «Книжковий фонд: вивчення, зберігання, списання», планом переобліків, правилами ведення систематичного каталогу в умовах УДК виступила бібліотекар  відділу комплектування та  обробки літератури Наталя Грицай.
Завідуюча відділом районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко познайомила учасників семінару з умовами проведення районного етапу Всеукраїнського Конкурсу «Книгоманія – 2020» та обговорили організаційні питання, мотивацію учасників.
Огляд нових надходжень літератури, які знаходяться у відділі єдиного фонду і є доступними для сільських бібліотекарів, а також підбірку книг про кохання, презентувала Лариса Мішечко.
Про історію, традиції святкування Дня Святого Валентина розповіла завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш та познайомила сільських бібліотекарів з сучасними європейськими і українськими письменниками.  
        Бібліотекар Інтернет-центру Надія Павлюк підготувала відеоролики, буктрейлери по книгах презентованих авторів. На завершення семінару бібліотекарі обговорили робочі моменти, поділилися досвідом, домовились про співпрацю і взаємодопомогу в проблемних питаннях.














2019 рік

6) Планування роботи бібліотек на 2020 рік. Сучасні функції і завдання бібліотеки. Підготовка до звіту за 2019 рік

    20 листопада 2019 р. на базі Монастирищенської районної бібліотеки відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Планування роботи бібліотек на 2020 рік. Сучасні функції і завдання бібліотеки. Підготовка до звіту за 2019 рік»
     Відкрила семінар завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян, яка ознайомила присутніх з програмою семінару,  з графіком здачі звітів за 2019 рік та планів роботи на 2020 рік, розповіла про нові форми організації та планування роботи бібліотек, надала методичні поради до написання річного плану та особливості звіту ЕСМаР. Бібліотекар центральної районної бібліотеки Наталя Грицай надала консультації по роботі з книжковим фондом, вивченні  і збереженні та перевірці  його. Завідуюча відділом районної дитячої бібліотеки для дітей Олена Матюшко розповіла про особливості планування роботи  бібліотек з користувачами-дітьми. В своєму виступі завідуюча відділом обслуговування центральної районної бібліотеки Оксана Мартиш звернула увагу на основні вимоги до планування та звітності по роботі з юнацтвом в сільських бібліотеках. Бібліограф  Галина Тимошенко  надала консультації по проведенню масових заходів до Дня Гідності та Свободи та до Дня пам’яті жертв голодоморів, провела огляд літератури до Дня Гідності та Свободи «Пам’ятаймо своїх героїв».
     У рамках семінару відбулася година взаємних порад.

















5) Шляхи та методи удосконалення бібліотечного обслуговування соціально-незахищених категорій населення

11 вересня 2019 р. в читальній залі  Монастирищенської районної бібліотеки  зібрались сільські бібліотекарі на семінар бібліотечних працівників на тему: «Шляхи та методи удосконалення бібліотечного удосконалення бібліотечного  соціально – незахищених категорій населення».
     Розпочала роботу семінару директор бібліотеки Валентина Григораш з питання: «Бібліотека – місце спілкування, реалізації творчих потреб та соціальної адаптації». Методичні поради: «Інформаційна підтримка найуразливіших верств населення» надала завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян. Завідуюча відділом обслуговування  ЦРБ Оксана Мартиш  поділилась досвідом роботи з  ветеранами, інвалідами та провела годину спілкування: «У звичаях, традиціях народу ти душу України пізнавай». Олена Матюшко, завідуюча відділом районної бібліотеки для дітей в своєму виступі звернула увагу на основні аспекти соціокультурної роботи з дітьми-інвалідами та сиротами. З досвідом роботи з соціально-незахищеними верствами населення поділились завідуючі Летичівською та Лукашівською сільськими бібліотеками Валентина Рябець та Людмила Айбен. Валентина Рябець познайомила всіх присутніх з світлинами з поїздки членів клубу «Оберіг», який діє при Летичівській СБФ  в Будинок престарілих с. Лукашівка. Надія Павлюк, бібліотекар ЦРБ продемонструвала відео-ролик «Навчи своє серце добру». З  відео-презентацією «Видатні митрополити нашого краю» познайомила бібліотекар ЦРБ Майя Ярмолюк. Бібліотекар ЦРБ Лариса Мішечко надала консультації сільським бібліотекарям по бібліотечній роботі.

      В кінці семінару сільські бібліотекарі обмінялися враженнями від  семінару. Набуті на районному семінарі знання стануть основою для запровадження цікавих заходів для громади.









4) Читання української книги. Популяризація української літератури: традиції та новації

За такою 15 травня в Монастирищенській районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників. Відкрила семінар директор районної бібліотеки Валентина Григораш, яка познайомила всіх присутніх з програмою семінару та розповіла про новації, перспективи бібліотек по популяризації української книги. Завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян надала методичні консультації по соціокультурній діяльності бібліотек, як фактору популяризації читання української книги та літератури. Відео-презентацію «Сучасна українська література: імена та явища» презентувала бібліотекар Інтернет-центру Надія Павлюк.   Огляд літератури «На хвилях нової сучасної української літератури» провела завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш. Про сучасну українську літературу та її особливості розповіла бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко.  З консультацією  «Сімейне читання української літератури, як спільної діяльності родини та бібліотеки» бібліотекарів ознайомила завідуюча відділом районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко. Бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко  розповіла сільським бібліотекарям про підбірки літератури, презентувала нові книги  відділу організації   та використання єдиного книжкового фонду. Про списання застарілої літератури,  проведення переобліків книжкового фонду сільських бібліотек, ведення систематичного каталогу звернулась з методичними порадами до сільських бібліотекарів Наталя Грицай.
«Книга і пісня поруч ідуть» - таке заключне питання було районного семінару.  Для кращого розкриття даного питання запросили на семінар вокальний ансамбль «Мелодії серця» Аврамівського сільського клубу (керівники Катерина Бульба, Олександр Наказний). Катерина Бульба  цікаво та змістовно розповіла про українські пісні. Всі присутні затамувавши подих  слухали пісні у виконанні ансамблю та щиро аплодували і дякували за отримане велике задоволення та святковий настрій.
         В кінці семінару бібліотекарі обмінялись досвідом роботи.




















3) Бібліотека – центр національно-патріотичного виховання молодих громадян України

Виховання у молодого покоління почуття патріотизму, відданості справі зміцнення державності, активної громадянської позиції нині визнані проблемами загальнодержавного масштабу.  Метою патріотичного виховання є становлення громадянина-патріота України, готового самовіддано розбудовувати її як суверену, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, знати свої права і обов’язки, цивілізовано відстоювати їх, сприяти єднанню українського народу, громадянському миру і злагоді в суспільстві.
На базі Монастирищенської центральної районної бібліотеки 10 квітня відбувся районний семінар для бібліотекарів сільських бібліотек на тему: «Бібліотека – центр національно-патріотичного виховання молодих громадян України». Відкрила семінар завідуюча організаційно-методичним відділом  Людмила  Пір’ян, яка висвітлила тему і завдання семінару та надала  консультацію  «Форми та засоби бібліотечного впливу на становлення громадянської позиції сучасного патріота незалежної держави», окреслила першочергові завдання бібліотек по популяризації літератури, що сприяє прищепленню почуття патріотизму.
На семінар був запрошений керівник Центру національно-патріотичного виховання Василь Музика, який  висвітлив події, котрі відбуваються на Сході,  країни, розповів про героїв АТО  і звернув увагу, що бібліотекарі – в якійсь мірі вихователі, порадники, вчителі, що працюють з   юними характерами, які ще формуються. І для цього у нас є невичерпне джерело знань – це книги, періодичні видання.  Бібліотекарі мали змогу переглянути відеофільми про Європу, Україну, про АТО. Змістовною була консультація для бібліотечних працівників за темою: «Роль бібліотеки у національно-патріотичному вихованні молоді» та історико-патріотична година «З глибин сторіч козацький клич», які провела завідуюча відділом обслуговування районної бібліотеки Оксана Мартиш. Присутні на семінарі переглянули відео-презентацію «Гетьман Іван Мазепа та його доба», яку підготувала бібліотекар Надія Павлюк.
Ще одним важливим питанням семінару стала бесіда-презентація «Сучасна українська література в патріотичному вихованні молоді»,  яку підготувала і провела бібліотекар Юлія Стецюк. Вона презентувала книги про події в Україні, що сколихнули весь світ - Майдан, Революцію Гідності, АТО на сході нашої держави.  Бібліотекар Лариса Мішечко провела цікавий огляд нової літератури  «З Україною у серці».
По закінченню семінару, його учасники мали змогу ознайомитися з книжковими виставками, обмінятись досвідом роботи. 














2) Робота сільських бібліотек з користувачами-дітьми

  Книгозбірні – світ читання та спілкування, майданчики для розвитку можливостей користувачів, особливо дітей, місце зустрічей, культурно-просвітницькі центри громади.
      13 березня на базі Монастирищенської районної бібліотеки для дітей відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Робота сільських бібліотек з користувачами – дітьми».
     Відкрила семінар завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян, яка ознайомила бібліотечних працівників з програмою районного семінару та надала методичні консультації з стратегії розвитку сільських бібліотек  по роботі з дітьми. Про креативні форми і напрями роботи з користувачами-дітьми розповіла завідуюча відділом районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко та провела свято рідної мови «Наша мова світанкова у серці кожного жива»  з учнями 4-Б класу ліцей «Ерудит» ( вчитель Олена  Андрущак).  Діти підготували цікавинки про рідну мову, декламували вірші відомих українських поетів. На заході лунали пісні, звучало українське слово.
    З новими книгами та періодичними виданнями учасників семінару познайомили бібліотекарі районної бібліотеки для дітей Тетяна Мороз та Ріта Кучер.
    На питання, що хвилюють сільських бібліотекарів сьогодні відповідали: директор  централізованої бібліотечної системи Валентина Григораш, бібліотекарі центральної районної бібліотеки Лариса Мішечко, Наталя Грицай.
      В роботі семінару прийняв  участь начальник відділу культури і туризму Монастирищенської районної державної адміністрації Юрій Кудин.
     Робота семінару була цікавою і насиченою.

     По закінченню семінару бібліотекарі відповіли на запитання Всеукраїнського анкетування «Професійні якості бібліотекарів з різним стажем роботи», спрямоване на виявлення Ваших професійних характеристик, які набуваються зі стажем.










1) Креативність, як необхідний принцип роботи сучасного бібліотекаря

13 лютого 2019 року на базі районної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників на тему: «Креативність, як необхідний принцип роботи сучасного бібліотекаря». Відкрила семінар директор Монастирищенської  ЦБС Валентина  Григораш , яка познайомила присутніх з Бібліотекар центральної районної бібліотеки Лариса Мішечко






2018 рік

6) Актуальні аспекти планування роботи бібліотек Монастирищини на 2019 рік та підготовка до звіту за 2018 рік

Публічна бібліотека завжди була необхідною складовою інфраструктурою свого регіону. Важливою умовою діяльності бібліотек є якісне планування. 21 листопада в районній бібліотеці проведено семінар для бібліотечних працівників на тему: «Актуальні аспекти планування роботи бібліотек  Монастирищини  на 2019 рік та підготовка до звіту за 2018 рік».  Відкрила семінар директор районної бібліотеки Валентина Григораш, яка  познайомила присутніх  з питаннями семінару  та розповіла про основні напрямки і прогнозування бібліотечної діяльності  сільських бібліотек на наступний рік. Завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян надала методичні поради по підготовці до здачі статистичних та інформаційних звітів про роботу бібліотек району за 2018 рік та особливості звіту ЕСМаР. Про особливості планування роботи бібліотек з користувачами-дітьми розповіла завідуюча відділом дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко. Завідуюча відділом обслуговування Монастирищенської ЦБС зосередила увагу на інноваційних формах роботи з молоддю.  Питання «Комплектування та списання бібліотечних фондів. Підписка періодики на 2019 рік» висвітлила бібліотекар центральної районної бібліотеки Наталія Грицай. У межах семінару проведено годину взаємних порад «Професійний тандем», де своїм досвідом роботи ділилися сільські бібліотекарі.
        Учасники семінару отримали методичні матеріали: «Поради та інформація до планування на 2019 рік» та 







5) Впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек


На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017р. №177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації», 10 жовтня в читальній залі Монастирищенської центральної районної бібліотеки  відбувся семінар: «Впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек».

Відкрила семінар завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян.  Вона привітала усіх присутніх, оголосила програму семінару та проінформувала бібліотекарів про перехід бібліотек на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією, сучасний стан УДК в Україні, про історію створення УДК. Бібліотекар комплектування та обробки літератури  центральної районної бібліотеки Наталя Грицай  розповіла про основи систематизації документів за таблицями УДК, методику індексування за УДК, провела практичні заняття з сільськими бібліотекарями, бібліограф Галина Тимошенко  надала сільським бібліотечним працівникам консультації, методичні і практичні поради з різних питань впровадження в роботу бібліотек універсальної десяткової класифікації (УДК) замість бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК), відповіла на запитання бібліотекарів. Бібліотекар районної бібліотеки Надія Павлюк продемонструвала всім присутнім слайд-перегляд  «Від ББК до УДК: необхідність змін». Бібліотекар Лариса Мішечко надала сільським бібліотекарям методичні консультації по списанню зношеної та застарілої літератури. Відбулося обговорення питань застосування УДК для систематизації документів та організації фондів, методики переведення існуючих фондів з системи ББК на УДК.

   Районний   семінар бібліотечних працівників сприяв підвищенню професійного рівня фахівців у галузі бібліотечної справи та покращення якості процесу систематизації.

















4) Організація дозвілля користувачів в об’єднаннях за інтересами

     Бібліотека – місце, де завжди можна зустріти однодумців, поспілкуватися з цікавими людьми, поділитися своїми думками, враженнями.
       В читальному залі Монастирищенської центральної районної бібліотеки
 12 вересня відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Організація дозвілля користувачів в об’єднаннях за інтересами».
   Відкрила семінар завідуюча організаційно – методичним відділом ЦРБ Людмила Пір’ян.  В своєму виступі вона ознайомила присутніх з програмою семінару та розповіла про роль і місце бібліотек в організації змістовного дозвілля, клуби за інтересами, про  добровільні об’єднання людей на основі єдності інтересів, їх місце спілкування. Зупинилась на роботі клубу «Вишиванка» в районній бібліотеці.
     Завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш  надала консультації бібліотечним працівникам про значення та вплив об’єднань за інтересами на виховання молоді та поділилась досвідом про роботу клубів за інтересами: «Фіалка», «Кодекс», «Інтелектуал», які діють при районній бібліотеці.  Присутніх зацікавила робота Англійського клубу, який два роки   функціонував в районній бібліотеці.
         Про клуби за інтересами для дітей в області та в дитячій районній бібліотеці «Книга та Лялька», «Еколюб» розповіла  бібліотекар дитячої районної бібліотеки  Олена Матюшко.  Також вона надала поради та рекомендації щодо створення клубів за інтересами та поділилась досвідом своєї роботи.
Бібліотекар районної бібліотеки  Надія Павлюк підготувала цікаву мультимедійну презентацію про роботу клубів за інтересами в районній бібліотеці.
   Досвідом роботи клубів за інтересами в Копіюватській, Летичівській та Лукашівській сільських бібліотеках поділились керівники  об’єднань, завідуючі бібліотек: Тетяна Звірянська, Валентина Рябець, Людмила Айбен.
    Огляд нових надходжень цікаво та змістовно літератури провела бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко.
 Під час години професійного спілкування учасники обмінялися досвідом роботи своїх бібліотек та відзначили ,що отримані на семінарі знання дають змогу працювати професійно.














3) Бібліотека платформа для національно-патріотичного виховання

 На таку тему відбувся семінар  для бібліотечних працівників району на базі районної бібліотеки.
     З вступним словом «Бібліотека: особливості національно-патріотичного виховання» виступила директор Валентина  Григораш та розповіла про літні навчання сільських бібліотек, які будуть проходити на базі Уманської районної бібліотеки.
      Методичні консультації  по популяризації літератури з питань національно-патріотичного виховання надала завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян , яка визначила основні рекомендації щодо роботи бібліотек з даного питання.
    З рекомендаціями «Місія бібліотек в національно-патріотичному вихованню» перед колегами виступила завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш. Вона звернула увагу присутніх на необхідність залучення молодого покоління до читання, вивчення історії  державотворення через українську книгу.
 З «Актуальними питаннями патріотичного виховання дітей на сучасному етапі» ознайомила присутніх бібліотекар  I категорії дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко та презентувала книгу Галини Кирпи «Мій тато  став зіркою».
 Змістовний  огляд літератури «Україна від минувшини до майбуття» підготувала бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко.
   З консультацією «Основи систематизації документів за таблицями Універсальної Десяткової Класифікації» виступила  бібліотекар  відділу комплектування і обробки літератури  Наталя Грицай,  яка  ознайомила працівників бібліотек  з  впровадженням УДК  у роботу бібліотек. Вона також зупинилась на особливостях систематизації фондів  за Універсальною Десятковою Класифікацією з урахуванням вікових категорій користувачів.
        Під час проведення круглого столу та обміну думками учасники семінару висловили задоволення  від отриманої інформації та спілкування на семінарі.








2) Форми соціокультурної діяльності бібліотеки в контексті організації сімейного читання
За такою назвою 14 березня 2018 року в Монастирищенській районній бібліотеці відбувся районний семінар бібліотечних працівників.
Відкрила семінар директор бібліотеки Валентина Григораш, яка  зупинилась на питанні «Бібліотека. Книга. Сім’я: традиції та інновації». Завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян надала методичні рекомендації  про те, як сільська бібліотека повинна стати центром підтримки і розвитку сімейного читання, збереження традицій та впровадження інновацій. Бібліотекар дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко надала рекомендації по оформленню виставки для дітей в сільській бібліотеці.
Березень багатий на  пам’ятні та знаменні дати в країні та в нашому краї. Це і Міжнародний жіночий день, Шевченківські дні,  визволення нашого району від фашистських загарбників, День народження Ліни Костенко,  365 років бою Івана Богуна під Монастирищем. Сільським бібліотекарям надавались консультації по цим датам.
Бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко провела огляд літератури:  «Багатогранний Шевченко», а завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш провела історичну годину «Іван Богун: битва під  Монастирищем». З оглядом нових надходжень літератури познайомила бібліотекар Лариса Мішечко.
Місцева майстриня Неля Качур з  бібліотекарями провела майстер-клас: «Я малюю писанку». Бібліотечні працівники проявили свої знання, уміння, ініціативу, креативність під час проведення семінару.









1) Бібліотека та місцева громада: робота з позицій суспільних інтересів

За такою темою 14 лютого 2018 року в читальній залі районної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників районну.
         Семінар відкрила директор бібліотеки Валентина Григораш і познайомила присутніх з програмою семінару та висвітлила питання «Сільська бібліотека та громада: проблеми та перспективи». Підсумки  роботи бібліотек району за 2017 рік підвела завідуюча організаційно-методичним відділом Людмила Пір’ян та надала методичні поради в роботі сільських бібліотек в світі сучасних вимог. З великим інтересом сільські бібліотекарі вислухали огляд літератури «Герої і подвиги», який провела завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш. Бібліограф Галина Тимошенко звернула увагу  бібліотекарів на довідково-бібліографічне обслуговування користувачів і провела презентацію книги Василя Шкляра «Троща». Бібліотекарі районної бібліотеки Лариса Мішечко та Наталя Грицай надали змістовні консультації по роботі з книжковим фондом,  списання застарілої літератури, переходом на Універсальну Десяткову Класифікацію. Бібліотекар дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко  презентувала виставку «Кращі валентинки для кожної дитинки».
        Сільські бібліотекарі обмінялися досвідом з різних аспектів бібліотечної
роботи.









2017 рік

6) Планування роботи сільських бібліотек на 2018 рік та звітність за 2017 рік

В  Монастирищенській районній бібліотеці відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему «Планування роботи сільських бібліотек на 2018 рік та звітність за 2017 рік». Відкрила семінар директор  районної бібліотеки Валентина Григораш , яка розповіла про основні напрями роботи сільських бібліотек у світі сучасних вимог.

        Річний план – це своєрідна візитка бібліотеки, яка відображає її місію, основні функції, напрями роботи. Вміло складений план бібліотеки - запорука вашої діяльності, зауважила завідуюча організаційно – методичним відділом Людмила Пр’ян. Також вона ознайомила бібліотекарів з графіком здачі звітів та планів,основними пам’ятними та знаменними датами на 2018 рік.
  Бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури Наталя Грицай  надала первинну інформацію про УДК, розповіла про звітні форми  і таблиці по формуванню і використанню бібліотечних фондів. Методичні рекомендації по особливості планування з юнацтвом та дітьми надали завідуюча відділом обслуговування Оксана  Мартиш  та бібліотекар районної бібліотеки для дітей Олена Матюшко.
        Бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко провела огляд періодичних видань, бібліотекар Лариса Мішечко ознайомила з новими надходженнями літератури в районну бібліотеку.
       Бібліотечні працівники отримали індивідуальні консультації з метою покращення діяльності їх бібліотечних закладів, обмінялися досвідом роботи.





 5) Робота бібліотек по формуванню позитивної мотивації за здоровий спосіб життя

Людина та її здоров’я є найбільшою цінністю держави. Здоров’я – це стан повного фізичного,  духовного й соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи  фізичних вад. Основною метою здоров’я є повноцінне життя й  активне  довголіття. Чи будемо ми здорові, значною мірою залежить від нас.   Саме цьому питанню був присвячений районний семінар бібліотечних працівників на тему:  «Робота бібліотек по формуванню позитивної мотивації за здоровий спосіб життя».

    Відкрила семінар та  ознайомила присутніх з програмою семінару   завідуюча організаційно – методичним відділом  Людмила Пір’ян.  Вона зазначила, що бібліотеки мають значний потенціал для підвищення рівня інформованості різних верств населення,  розповіла про активізацію роботи бібліотек по формуванню позитивної мотивації здорового способу життя.
 Завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш поділилась досвідом роботи та надала консультацію по питанню «Бібліотека на допомогу формуванню здорового способу життя юнацтва та молоді через використання нетрадиційних форм бібліотечної роботи». З оглядом літератури «Ліки навколо нас» ознайомила бібліотечних працівників   бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко.  Годину здоров’я «Здоров’я – найдорожчий скарб» провела бібліотекар районної бібліотеки для дітей Олена  Матюшко.  Бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко презентувала нові надходження літератури в бібліотеку.  Відповіді на питання, що хвилюють бібліотекарів системи надали бібліотекар районної бібліотеки Наталія Грицай та завідуюча Інтернет – центром Надія Павлюк.
   В кінці семінару  завідуючі сільськими бібліотеками Галина Мудрак, Валентина Рябець, Людмила Дибська, Ольга Мороз  обмінялись досвідом  роботи бібліотек.




 4) Краєзнавча діяльність бібліотеки. Традиції та інноваційний підхід

27 вересня в Монастирищенській районній бібліотеці відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Краєзнавча діяльність бібліотеки. Традиції та інноваційний підхід». Бібліотекарі усвідомлюють, що в сучасних умовах краєзнавча робота може стати тим необхідним фундаментом, який приверне до бібліотек більше читачів і згуртує навколо себе національно свідому громадськість. На семінарі розглядались актуальні питання сьогодення.

Директор районної бібліотеки Валентина Григораш відкрила семінар і висвітлила питання «Краєзнавство – шлях до формування позитивного іміджу бібліотек». Завідуюча організаційно – методичним відділом Людмила Пір’ян в своєму виступі наголосила , що сільські бібліотеки повинні для своєї громади бути інформаційними історико-культурними центрами місцевої громади і презентувала книгу поезій місцевої поетеси Лесі Томченко «За покликом душі». Методичні рекомендації були надані завідуючою відділом обслуговування Мартиш Оксаною «Бібліотечне краєзнавство, як сходинка до виховання молоді», бібліотекар районної дитячої бібліотеки Олена Матюшко «Бібліотека, що обслуговує дітей – територія цікавого краєзнавства». Після семінару в святково прикрашеній читальній залі зібралися бібліотекарі районної та сільських бібліотек, читачі, гості, представники місцевої влади. Ведуча свята Людмила Пір’ян привітала всіх присутніх з Всеукраїнським днем бібліотек і надала слово для привітання учням 3 – Б класу МНВК «Ерудит», вчитель Олена Іванівна Андрущак. 
Заступник голови райдержадміністрації Руслан Терещук і заступник голови районної ради Майя Фариба привітали всіх присутніх з Всеукраїнським днем бібліотек та нагородили грамотами Надію Павлюк, Ларису Мішечко, Олену Матюшко та вручили квіти.
З привітальними словами до присутніх звернувся заступник міського голови Володимир Храновський та нагородив директора та колектив бібліотеки грамотою, квітами та цінним подарунком. Начальник відділу культури і туризму Юрій Кудин з привітанням звернувся до бібліотечних працівників і нагородив грамотами кращих сільських працівників та вручив квіти. Також грамотами нагородила працівників районної бібліотеки директор Валентина Григораш. Вітали бібліотекарів з професійним святом голова райкому працівників культури Лариса Мішечко, голова профспілкового комітету бібліотечних працівників Наталя Грицай, постійні читачі бібліотеки, гості, колеги добрими словами, віршами, музичними вітаннями: Катерина Бульба, Анатолій Мельник, Володимир Люшень, Євгенія Комар, Зінаїда Шудра, Полонська Марія та волонтери Корпусу Миру Крістіна і Джеймесон Еш учні та директор дитячої музичної школи Віталія Подолянюк. В читальній залі демонструвався фільм про бібліотекарів.







3) Бібліотека - як традиційний осередок естетичного виховання серед користувачів дітей та юнацтва

Саме на таку тему в Монастирищенській районній бібліотеці 17 травня 2017 року відбувся районний семінар бібліотечних працівників.

Про естетичну направленість популяризаторської діяльності бібліотек, про інноваційний пошук в роботі бібліотек розповіла директор районної бібліотеки Валентина Григораш. Виставку робіт членів клубу «Вишиванка» презентувала завідуюча організаційно – методичним відділом Людмила Пір’ян і надала методичні поради про творчі об’єднання в сільських бібліотеках. Завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш ознайомила присутніх з новими креативними формами роботи сільських бібліотек по естетичному вихованню. Поділилась досвідом роботи з користувачами – дітьми бібліотекар дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко та запропонувала всім присутнім списки позакласного читання на літо. Естетичну годину «Незнайомі сторінки українського мистецтва» провела бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко. Бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко ознайомила учасників семінару з оглядом нових надходжень «Шедеври художнього мистецтва».
До уваги присутніх організована ілюстративно-книжкова виставка «Мистецька палітра».








2) Бібліотека - центр духовного і культурного спілкування користувачів

12 квітня 2017 року в приміщенні читального залу районної бібліотеки відбувся семінар бібліотечних працівників району на тему: «Бібліотека – центр духовного і культурного спілкування користувачів».

Відкрила семінар завідуюча організаційно-бібліографічним відділом Людмила Пір’ян, ознайомила бібліотекарів з програмою семінару та надала бібліотекарям методичні поради «Бібліотека і книга в процесі духовного становлення особистості».З консультацією «Робота бібліотек на допомогу духовному вихованню молоді виступила завідуюча відділом обслуговування Оксана Мартиш. Також вона поділилася враженнями від обласних курсів підвищення кваліфікації в Черкасах, надала рекомендації щодо проведення різноманітних масових заходів по духовному вихованню користувачів.Бібліотекар дитячої районної бібліотеки Олена Матюшко познайомила присутніх з новими креативними формами роботи по духовному і культурному спілкуванню користувачів-дітей.Бібліограф районної бібліотеки Галина Тимошенко провела годину духовності «Духовність – храм душі людської». З оглядом літератури «»Коли до серця торкається Бог» ознайомила бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко.Під час години професійного спілкування учасники семінару обмінялися досвідом роботи своїх бібліотек та відзначили, що отримані на семінарі знання дають змогу бібліотечним фахівцям мислити та діяти професійно, поглиблювати свій професійний кругозір.









1) Сільська бібліотека – загальнодоступний інформаційний центр для користувачів

В районній бібліотеці 15 березня відбувся семінар для сільських бібліотекарів на тему: «Сільська бібліотека – загальнодоступний інформаційний центр для користувачів».

Семінар відкрила директор районної бібліотеки Валентина Григораш і ознайомила присутніх з використанням інноваційних технологій в сільських бібліотеках. Завідуюча організаційно – методичним відділом Людмила Пір’ян провела підсумки роботи сільських бібліотек за 2016 рік та надала методичні поради щодо використання можливостей подальшого поліпшення якості і ефективності бібліотечної роботи. Оксана Мартиш, завідуюча відділом обслуговування районної бібліотеки поділилась досвідом роботи з молоддю, клубами за інтересами. Про інформаційно-бібліографічний сервіс в сільській бібліотеці розповіла бібліограф Галина Тимошенко і презентувала книгу Валентини Розуменко «Нескорені». Бібліотекар районної бібліотеки Лариса Мішечко провела огляд нових надходжень «Нові книги нового століття». На закінчення семінару відбулась година професійного спілкування між сільськими бібліотекарями.




Немає коментарів:

Дописати коментар