Книги-ювіляри
- Головна сторінка
- Бібліотеки системи
- Бібліотеки-філії Монастирищенської публічної бібліотеки
- Акції та вікторини
- Семінари
- Нові надходження
- Друковані видання
- Герої Монастирищини. Альманах пам’яті
- Книги-ювіляри
- Періодика
- Бібліотека на сторінках періодичних видань
- Алея майстрів
- Монастирищина - край літературних талантів
- Контакти
- Дія. Освіта
- Корисні посилання
середа, 13 січня 2021 р.
Щедрий вечір, добрий вечір, Добрим людям на здоров’я!
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
— Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару,
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей.
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
Ви, напевне, задавали собі запитання, чому у різдвяній пісні слова про ластівок. Все тому, що мотиви слів «Щедрика» збереглися ще з дохристиянських часів. Тоді Новий рік святкували весною, коли оживала природа. До речі, ця «Щедрівка» - не зовсім народна. Видатний Микола Леонтович знайшов текст народної щедрівки і написав до нього музику. Над своїм твором Леонтович працював майже усе життя. Щедрівка має аж 5 авторських редакцій. Вперше «Щедрівка» прозвучала в Києві у 1916 році у виконанні Київського університету. А після гастролей хору Олександра Кошиця по країнах Європи і Америки в 1919, 1920, 1921,1922 роках «Щедрик» став знаним не тільки в Україні, але й усьому світі.
Саме завдяки цим гастролям світ уперше почув «Щедрика» Миколи Леонтовича, а українська культура і державний престиж України здобули позитивний резонанс у 17 країнах світу.
Популярний американський композитор українського походження Петро Вільговський, який був на концертах капели Кошиця, написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик». Його англомовна версія відома як «Дзвінка колядка. Колядка дзвонів / Carol of the Bells /».
Щедрівка звучала у багатьох фільмах і серіалах: «Південний парк», «Сімпсони», «Суботній вечір у прямому ефірі», «Гаррі Поттер», «Сам удома», «Міцний горішок-2», «Сімейка Адамсів», «Гріфіни», «Менталітет».
«Ще́дрик»-ювілейна монета номіналом 5 гривень, випущена Національним банком України, присвячена 100-річчю першого виконання твору Миколи Дмитровича Леонтовича — «Щедрик», хором Київського університету. Монету введено в обіг 5 січня 2016 року. Вона належить до серії «Українська спадщина».
100 років тому за кордоном уперше заспівали «Щедрика».
Тож заспіваймо і ми її сьогодні.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар